Vatandaşlık başvurum var nasıl sonuçlandırılabilir sorusu bazı önemli yanıtları kapsamaktadır. Vatandaşlık başvurusu,

Vatandaşlık başvurusunun sonuçlandırılması, Türk vatandaşlığının kazanılması anlamına gelir. Bu konu, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun 31. maddesi ile bağlantılıdır. Bu maddenin birinci fıkrasının (j) bendine göre, ikamet izni almış yabancı bireyler ve turkuaz kart sahipleri, yatırım yöntemiyle Türk vatandaşlığına başvurabilirler.

Vatandaşlık başvurum var nasıl sonuçlandırılabilir sorusu belirli bir süreci kapsar ve çeşitli ihtimaller doğrultusunda gelişir. Örneğin, bu süreçte evlilik veya yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı kazanılabilir. Ayrıca bazı şartların da karşılanması, süreçteki aksaklıkların önlenmesi ve olumsuz sonuçlanmaması açısından önemlidir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının kazanılması, yani vatandaşlık başvurusunun sonuçlandırılması için öncelikle gerekli şartlar karşılanmalıdır. Bu sürecin nasıl ilerlediği, vatandaşlık başvurusu yapan kişiler tarafından merak edilmektedir. Egra Hukuk olarak, vatandaşlık başvurusunun sonuçlandırılması ile ilgili önemli detayları ele alacağız.

 

Vatandaşlık Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

 

Vatandaşlık başvuru takibinin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız, birkaç işlemi yapmanız gerekmektedir. Vatandaşlık başvurunuzun işleyişini yakından takip etmeniz gerekir. Aksi takdirde bazı sorunların yaşanması mümkündür.

Vatandaşlık başvuru takibi için Genel Müdürlüğün resmi internet sitesinde yer alan 'Vatandaşlık Başvurum Ne Aşamada?' sayfasını kullanmalısınız. Bu sayfadan, Türk vatandaşlığının kazanılma sürecini anlık olarak takip edebilirsiniz.

Ancak bunun için on sekiz yaşını tamamlamış olmak gerekmektedir. Dolayısıyla bu yaşı tamamladıktan sonra bildirimleri almak için “Başvuru No" ve "Doğum Tarihi" bilgilerinizi kullanarak www.nvi.gov.tr adresini ziyaret etmelisiniz. Bu adresten "Vatandaşlık Başvurum Ne Aşamada" sayfası karşınıza çıkacaktır. Buradan başvuru durumunuzu öğrenebilir ve belgeyi kaydedip saklamanızı öneririz.

 

Vatandaşlık Evrakları ve Başvuru Usulü hakkında bilgi almak için tıklayın!

 

Vatandaşlık Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

 

Türk vatandaşlığı başvurusunun sonuçlanması belirli bir süreci kapsamaktadır. Bu başvuru süreci, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. İlgili başvuru belgeleri, müdürlüğe ulaştığı tarihten itibaren en geç 3 ay içinde sonuçlanmaktadır.

Türk vatandaşlığı başvuruları, ilgili makam tarafından incelenerek değerlendirildikten sonra sonuç İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne iletilir.

Genel Müdürlük, başvuruları üzerinde gerçekleştirdiği detaylı incelemeler ve araştırmalar sonucunda elde ettiği bulgular doğrultusunda olumlu ya da olumsuz sonuçları tespit eder.

Ancak, genelde 3 ay içinde sonuçlandığı bilinse de duruma göre daha fazla süreyi kapsayabilir. Bu noktada, başvuru yapılan şehir dikkate alınmaktadır. Zira, başvuru yapılan şehirde vatandaşlık başvurusu için yoğun talep varsa bu süreç daha da uzayabilmektedir. 

Eğer uzun süren ve henüz sonuçlandırılmayan başvurularınız varsa Egra Hukuk ile iletişime geçebilirsiniz.

Avukat desteği ile yapılan başvurular, genelde 6 ay ve 1 sene aralığında sonuçlanmaktadır. Ancak uzun süren başvurular, avukat olmadan 2 yıla kadar uzayabilmektedir.

 

Türk Vatandaşlığı Başvuru Şartları Nelerdir?

 

Vatandaşlık başvurum var nasıl sonuçlandırılabilir sorusu, bazı şartların karşılanmadığı durumlarda da sorulabilir. 5901 sayılı Türk Vatandaşlık Kanunu kapsamında belirlenen bazı şartlar vardır. Yani, Türk Vatandaşlığını kazanmak isteyen kişiler, belirli şartları taşımalı ve yerine getirmelidir. İlgili şartları taşımayan kimselerin, Türk Vatandaşlığını kazanması mümkün olmayacaktır. Türk Vatandaşlığı başvuru şartları şunları kapsamaktadır:

  1. Erginlik ve ayırt etme yetisine sahip olmak,
  2. Türkiye'de yaşamaya istekli olmak,
  3. Etik değerlere sahip olmak,
  4. Türkçeyi yeterli seviyede konuşabilmek,
  5. Kamu düzenini bozabilecek veya milli güvenliği tehlikeye düşürebilecek bir durumda bulunmamak,
  6. Türkiye sınırları içinde yeterli gelire ve mesleğe sahip olmak

Tüm bu şartlar, Türkiye’de kalıcı olarak ikamet etmek ve Türk vatandaşlığını almak isteyen kişiler için gereklidir. Dolayısıyla başvurunuzun sonuçlanmasını bekliyorsanız, bu şartları taşıyıp taşımadığınızı belirlemeniz önemlidir. Eğer, tüm şartları karşılıyorsanız ve belgelerinizi eksiksiz şekilde teslim ettiyseniz vatandaşlık başvurunuz olumlu şekilde sonuçlanacaktır.

Egra Hukuk olarak, Türk vatandaşlığını kazanma sürecinde size destek olmaktayız. Sürecin etkili ve daha kısa sürede gerçekleşmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Egra Hukuk İle Vatandaşlık Başvurunuzu Güvenle Sonuçlandırın! Uzman Ekibimizle Adım Adım Destek Alın, Yeni Vatandaşlık Hayalinizi Gerçekleştirin!