Vatandaşlık alma avukatı diğer bir ifadeyle yabancılar hukuku avukatı ile ilgili tüm hizmetleriniz için Egra Hukuk’la iletişime geçebilirsiniz.

Vatandaşlık alma hukuku; vatandaşlıkla ilgili başvuruları, çalışma izni ve oturma iznini kapsıyor. Türkiye’ye çeşitli ülkelerden farklı farklı sebeplerden gelen başka milletlerdeki kişiler hem çalışmak hem de ikamet etmek için vatandaşlık almak ister. Başka ülkelerden Türkiye’ye gelen insanlar, vatandaşlık alma avukatı ile iletişime geçerek yasal koşullar sağlandığı takdirde Türk vatandaşlığına geçerler. Vatandaşlık alma avukatları;

 1. Türk Medeni Kanunu,
 2.  Türk Ceza Kanunu,
 3. Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun,
 4. Türk Borçlar Kanunu,
 5. Milletlerarası Sözleşmeler ve Sair Kanun doğrultusunda Türk mevzuatındaki vatandaşlık hukukuyla ilgili işlemleri takip ederler.

 

Vatandaşlık Hukuku Nedir?

 

Vatandaşlık alma avukatı görevlerini belirleyen hukuk dalı, vatandaşlıktır. Vatandaşlık hukuku; milliyet ve yurttaşlık gibi olguların kazanılması, yitirilmesi, aktarılmasına yönelik yasal düzenlemeler gerçekleştiriyor. Vatandaşlık hukuku, hukukun alt disiplini olarak geçmektedir.

Uluslararası özel hukuk düzenlemeleri kapsamında tüm devletler, kendilerine hem vatandaşlık hem de milliyet bağıyla bağlı olan kişileri tayin edebilir. Bununla ilgili kurallar; içtihat hukuku ve yazılı hukukla pratikte tatbik ediliyor. Vatandaşlık hukuku nitelik bakımından incelendiğinde kamu hukukunu ilgilendirmektedir.

 

Vatandaşlık Alma Avukatının Görevleri Nelerdir?

 

Vatandaşlık alma avukatı tarafından sunulan hizmetlere günümüzdeki ekonomik ve siyasal koşullardan dolayı ihtiyaç önemli ölçüde artmıştır. Avukat statüsüne sahip olan kişiler iş hukuku, idare hukuku, ceza hukuku gibi hukukun birçok alanında çalışmalar yapabilir. Fakat avukatların bazıları tek bir dalda uzmanlaşırlar. Bu kapsamda vatandaşlık hukukuyla ilgili çalışmalar yapan avukatlar, vatandaşlık avukatı olarak isimlendirilir.

Vatandaşlık alma avukatı hizmetleri hem yerli hem de yabancı müvekkillere hizmet veriyor. Müvekkillerin menfaatlerini koruyabilmek adına tüm hukuki prosedürleri eksiksiz sürdürürler. Müvekkillerinin menfaatlerini koruyacak şekilde uygun çözümler üretirler.

Egra Hukuk bünyesinde istihdam eden profesyonel vatandaşlık avukatları görevleri şöyle sıralanabilir;

 1. Tenfiz, tanıma vb. başvuruları gerçekleştirir.
 2. Türk vatandaşlığından çıkmak isteyenlerin başvurusuyla ilgili çalışmalar yapar.
 3. İltica, mülteci, yabancılara gayrimenkul hukuku, geçici koruma gibi durumlarla ilgili danışmanlık vermektedir.
 4. Türk vatandaşlığına geçmek isteyen yabancı uyruklu kişiler için gerekli belgeleri temin edip başvuru işlemlerini gerçekleştirir. Aynı zamanda bu başvuru işlemlerini yakından da takip eder.
 5. Türk vatandaşlığına geçmek için başvuru yapan kişilerin başvurusu iptal edildiğinde gerekli mercilere başvurarak yasal süreç başlatırlar.
 6. Turkuaz karta sahip olmak isteyen yabancı uyruklu kişiler için gerekli belgeleri temin edip başvuru işlemini yaparlar.
 7. Türkiye’de ikamet etmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin adına oturum uzatma izni ve oturum izni gibi başvurular yapmaktadır.
 8. Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’de taşınmazlarla ilgili edinimlerinin KDV muafiyeti başvurusunu gerçekleştirir. Bu süreci yakından takip eder.

 

Turkuaz Kart Nedir?

 

Vatandaşlık alma avukatı hizmetleri kapsamına Turkuaz Kart işlemleri de giriyor. Turkuaz Kart, 14 Mart 2017 yılında yürürlüğe girmiştir.

Turkuaz Kart, Türkiye’de yabancı uyruklu kişilere süresiz şekilde ikamet ve çalışma hakkı sunuyor. Turkuaz Kart’a sahip olan kişilerin askerlik yapma yükümlülüğü yoktur. Turkuaz Kart sahiplerinin seçme ve seçilme hakkı da bulunmuyor.

Turkuaz Kart ile ilgili en önemli noktaysa yabancı uyruklu kişiye direkt vatandaşlık hakkı vermemesidir. Bundan dolayı Turkuaz Kart sahipleri de mutlaka vatandaşlık başvurusu yapmalıdır.

 

Vatandaşlık Alma Davalarında Avukatın Önemi

 

Vatandaşlık alma avukatı aslında tek vatandaşlığın alınmasıyla ilgili davalara bakmaz. Vatandaşlık alma davalarının yanında birçok davaya bakmaktadır.

Vatandaşlık hukukunu ilgilendiren birçok davaya bakar. Vatandaşlık hukukuyla alakalı gerekli idari mercilere başvuru yapar. Başvuru süreçlerini yakından takip eder. Eğer başvuru reddedildiyse itiraz etme gibi yorucu süreçlerle de yakından ilgilenir.

Vatandaşlık alma avukatı, süreçleri yakından takip ederek müvekkilinin zorlu sürecini kolaylaştırır. Bazı hak kayıplarının yaşanmaması için özellikle sürelerin kesinlikle kaçırılmaması gerekiyor. Bu noktada vatandaşlık alma avukatı devreye girer müvekkilinin mağduriyetinin önüne geçer. Vatandaşlık hukuku çok kapsamlıdır. Dolayısıyla bir avukattan profesyonel destek almak hayati önem taşıyor.

Egra Hukuk bünyesinde istihdam eden vatandaşlık alma avukatı, müvekkilinin durumuna göre çeşitli belgeleri hazırlayarak başvuruları kolaylaştırır. Özellikle vatandaşlık işlerine dair bazen başvurular reddedilebiliyor. Bu reddin neden kaynaklandığını avukat detaylı şekilde öğrenir. Hak kayıplarının önüne geçilmesi kapsamında vatandaşlık alma avukatları etkin rol oynuyor.

 

Vatandaşlık Hukuku Avukatı Hizmet Kapsamı Nedir?

 

Vatandaşlık hukuku kapsamında Egra Hukuk, çözüm odaklı yaklaşımlarıyla hizmet veriyor. Bünyesindeki uzman avukatlarla yabancı uyruklu vatandaşlar için 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu doğrultusunda hizmet sunmaktadır. 6735 Sayılı Kanun doğrultusunda Turkuaz Kart başvurularının başlatılıp, takip edilmesi sağlanıyor.

Türkiye’de yaşamını sürdürmek isteyen vatandaşlara oturma izni başvurularını yapmanın yanı sıra ne zaman biteceği ve uzatılacağına dairde işlemleri takip ederler. 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu 13/i bendine göre Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’de taşınmaz edinimleriyle ilgili KDV muafiyeti başvuru işlemlerini başlatıyor. Bu süreçlerin dikkatli takip edilmesi çok önemlidir.

Vatandaşlık alma avukatı, Türk vatandaşlığının evlilik, genel ve istisnai şekilde kazanılması süreçlerine de destek vermektedir. Aynı şekilde bu süreçleri de yakından takip eder.

 

Yabancı Uyruklu Kişiler Türk Vatandaşlığı Nasıl Alır?

 

Türk vatandaşlığı hem doğumla hem de sonradan kazanılabilir. Bir yabancı uyruklu kişi, Türk vatandaşlığına geçmek için öncelikle vatandaşlık alma avukatı ile iletişime geçmelidir.

Vatandaşlık alma avukatının belirttiği noktalar doğrultusunda yol izlemelidir. Vatandaşlık hukukuna göre sonradan Türk vatandaşlığı kazanma yolları şöyle ifade edilebilir;

 1. İstisnai,
 2. Evlenme yoluyla,
 3. Evlat edinme yoluyla,
 4. İkamet şartı aranmaksızın yeniden Türk vatandaşlığının kazanılması,
 5. Seçme hakkıyla,
 6. Göçmen olarak,
 7. İkamet şartına bağlı olarak yeniden Türk vatandaşlığının kazanılması,

 

Vatandaşlık Alma Avukatı Ücretleri

Egra Hukuk bünyesinde hizmet sunan vatandaşlık alma avukatları fiyatları, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirleniyor.

Resmî Gazetede yayına sunulan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesindeki öngörülen ücretlerden az olamayacak şekilde avukat tarafından belirlenmektedir. Avukatla müvekkil arasında konuşarak uygun bir fiyat belirleyebilir.

Vatandaşlık avukatı ücretleri;

 1. İş yoğunluğu,
 2. İşin yükü,
 3. İşin şartlarına göre belirleniyor.

Vatandaşlık alma avukatı ücretleri işin başında ödenir. Ancak bazı işlerin büyüklüğünden dolayı ücret taksit şeklinde de ödenebiliyor. Ücret ve ödeme şekliyle ilgili daha detaylı bilgi için Egra Hukuk ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Vatandaşlık Alma Davaları Ne Kadar Sürer?

 

Vatandaşlık alma davaları, başvuru yapılan şehirden şehre değişiklik göstermektedir. Türk vatandaşlık başvurularının sonuçlanması genel olarak 1-2 yılı buluyor. Vatandaşlık başvurusu reddedildiğinde karara itiraz edilebilir. Bunun içinde iptal davası açılmaktadır. İptal davasıysa çoğunlukla 10 ay ile 2 yıl arasında sürüyor.

TBB Meslek Etik Kuralları doğrultusunda avukatlar, kendilerini en iyi vatandaşlık alma avukatı şeklinde tanımlamaları kesinlikle yanlıştır. Fakat Egra Hukuk adı altında hizmet veren avukatlar, işlerinde uzman kişilerdir. Etik kurallara uygun olarak hem yabancı hem de yerli müvekkillerine farklı farklı hukuki hizmetler sunuyorlar.

Vatandaşlık alma avukatı; Türk Vatandaşlığı Kanunu, Anayasa ve çeşitli milletlerarası sözleşmelere hakimdir. Bundan dolayı Vatandaşlık Hukuku için teknik hukuk dalı ibaresi kullanılabilir. Bu alanda ortaya çıkan tüm uyuşmazlıklara yönelik çözümler üretirler. Böylelikle yasal süreçte ortaya çıkabilecek problemler önceden bertaraf edilmiş olur. Egra Hukuk vatandaşlık alma avukatları ilkeli duruşlarıyla davalarla ilgili çalışmalar yapıyor.

Egra Hukuk: Vatandaşlık Alma Avukatı! Turkuaz Kart İçin Uygun Fiyatlarla Hizmetinizdeyiz. Hemen Başvurun, Yeni Bir Başlangıca Adım Atın!