Kaza yaptım. Aracım değer kaybetti. Ne yapmalıyım? 

Trafik kazası sonrası hasar gören aracınızda yapılan parça değişimi, boya gibi değişiklikler sonucu aracınız değer kaybeder. Normal şartlarda aracınızın kazadan önceki ikinci el piyasa değeri daha yüksek olacakken kaza sonrası oluşan hasar, servis tarafından giderilse dahi aracınız değer kaybettiğinden ikinci el piyasa değeri daha düşük olacaktır. Kaza öncesi ve sonrası arasındaki bu fark “değer kaybı” olarak nitelendirilmektedir. Ülkemizde son yıllarda ortaya çıkan “değer kaybı” konusunda özellikle bireysel kullanıcıları bilinçlendirmeyi hedefleyen, içeriğinde emsal yargı kararları ve güncel gelişmeleri de barındıran, araç sahibi gerçek ve tüzel kişilere uğradıkları haksız fiil neticesinde sahip oldukları haklar ve bu hakları nasıl kullanacakları konusunda yön göstermeyi amaçlayan hukuk ile inovasyonun birleşiminden doğan bir hizmettir.

Daha basit ve anlaşılır bir şekilde açıklamak gerekirse; aracınız ile öğlen saatlerinde maddi hasarlı bir kazaya karıştınız. Bu kazada tam kusurlu olan taraf siz değilsiniz. Aracı öğlenden önce satışa koyduğunuz fiyat ile kaza sonrası satışa koyduğunuz fiyat arasında kazadan kaynaklı bir farklılık olacaktır. Çünkü araçta boyanan ya da değişen parça/parçalar olduğundan fiyatın da değişiklik göstermesi hayatın olağan akışına uygundur. İşte bu arada oluşan fiyat farklılığına değer kaybı denir.

Bu değer kaybının kazadaki karşı taraf sigortası tarafından karşılanması; gerek yerel mahkeme kararları, gerek yüksek mahkeme içtihatları, gerekse de AYM kararlarınca mümkündür. Burada 3 ana kriter önem arz etmektedir.

  1. Aracınızın bir pert kaydı bulunmuyor olması,
  2. Kazada tam kusurlu olmamanız,
  3. Değer kaybı üzerinden 2 yıllık süre geçmemiş olması.

Sigorta şirketine yapacağımız başvuru ile sürecin başlanması ve sonrasında Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurarak sürecin takibi gerekmektedir. Bu başvuru ve takip işlemlerini bizzat yapılabileceği gibi avukat marifetiyle de bu yol takip edilebilecektir.

Hukuk Büromuz değer kaybı dosyaları ile ilgilenmekte olup başarılı ve hızlı çözümler üretebilmektedir.

Detaylı bilgi için ofisimizle irtibata geçebilirsiniz.

Yaşamış olduğunuz kaza sonrası aracınızın ikinci el fiyatlarında oluşan değer kaybını (tam kusurlu olmamanız şartıyla) karşı taraf sigortasından talep edebileceğinizi biliyor musunuz?