Ceza hukuku alanında uzmanlaşan Ankara ceza avukatı, müvekkillerinin haklarını hukukun tüm süreçlerinde savunmaktadır. Ankara’da faaliyet gösteren Egra Hukuk, bünyesinde uzman avukatları barındırıyor.

Ceza avukatı, bir suçla yargılanan sanıkların avukatlığını yapmaktadır. Türk Hukukunda ceza avukatı şeklinde bir tabir yoktur. Fakat bazı avukatlar daha çok ceza ile ilgili davalara baktıkları için bu alanda uzmanlaşırlar. Bu da ceza avukatı şeklinde adlandırılmalarına sebep olur. Ceza avukatları, hukuki prensiplere tam hakimdir.

 

Ceza Avukatı Görevleri Nelerdir?

 

Ankara ceza avukatı görevleri şöyle sıralanabilir:

 

Kanıt Toplama ve Kanıtları İnceleme

Ceza avukatları müvekkillerini savunmak için kanıt toplayıp onları incelerler. Kanıtlar; deliller, tanıklar ve polis raporlar gibi hususlar kapsıyor.

 

Danışmanlık Yapma

Ceza avukatı, müvekkiline hukuki olarak danışmanlık yapmaktadır. Ceza avukatları müvekkillerine hem yasal hakları hem de yasal problemleri ile ilgili bilgi verir. Aynı zamanda potansiyel cezai durumlarla ilgili uyarı yaparlar. Tüm yasal seçenekler hakkında da müvekkillerini bilgilendirirler.

 

Müvekkillerini Temsil Etme

Egra Hukuk bünyesinde istihdam eden profesyonel ceza avukatı ekibi, müvekkillerini davalarda temsil eder ve savunur. Hukukun tüm süreçlerinde ceza avukatları müvekkillerinin yanında olur. Müvekkillerinin haklarını ceza avukatları korumaya çalışmaktadır.

 

Mahkemeye Gitmek

Ceza avukatları mahkemeye giderek müvekkillerini savunur. Ceza mahkemelerinde savunma stratejileri uygularlar.

 

Savunma Stratejisi Geliştirme

Ceza avukatları, müvekkillerini en iyi şekilde mahkemede savunmak zorundadır. Bunun içinde savunma stratejisi geliştirirler.

 

Ceza Avukatı Seçiminde Bilinmesi Gereken Faktörler

 

Ankara ceza avukatı seçiminde bazı faktörlerin dikkate alınması gerekiyor. Bu faktörler şöyle sıralanabilir:

 

Uzmanlık Alanı:

Ceza avukatlarının uzmanlık alanlarına mutlaka bakılmalıdır. Ceza hukukuyla ilgili uzmanlaşan bir avukatla çalışılması mahkemede iyi sonuçlar alınması açısından çok önemlidir.

 

İletişim Becerisi

Ceza avukatının iletişim becerisine sahip olması da çok önemlidir. Bir ceza avukatı, müvekkiliyle net şekilde iletişim kurmalıdır.

 

Güven

Ceza avukatı seçerken avukatın güven yansıtması da çok önemlidir. Kişi kendisine güven veren ve onunla çalıştığı için kendini rahat hissettiği ceza avukatına başvurmalıdır.

 

Referans

Ankara ceza avukatı araştırırken referansları da dikkate almanız gerekiyor. Özellikle daha önceki ceza mahkemelerinde sergilediği performans ve başarıları dikkate alınmalıdır. Bir ceza avukatının tecrübeli olması da mahkemenin sağlıklı sonuçlanması açısından önemlidir.

 

Ücret

Ceza avukatının alacağı ücret müvekkilin bütçesine uygun olması gerekiyor. Ceza avukatı araştırırken kişi, ücret konusunu da dikkate almalıdır.

 

Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar?

 

Ankara ceza avukatı birçok davaya bakmaktadır. Ceza avukatının baktığı davalar şöyle sıralanabilir;

 1. İrtikap suçları,
 2. Yağma suçları,
 3. Ağır yaralama suçları,
 4. Zimmet suçları,
 5. Kasten adam öldürme,
 6. Nitelikli dolandırıcılık,
 7. Taksirli adam öldürme,
 8. Adam yaralama,
 9. Rüşvetle alakalı işlenen suçlar,
 10. Hile,
 11. Hileli iflas suçları,
 12. Şantaj, tehdit ve hakaret suçlarıyla alakalı ceza davaları,

Ceza avukatları, 10 seneden fazla hapis cezası alacak kişilerin davalarına da bakarlar. Ceza avukatları, hukukun en dikkat gerektiren ve önemli konusuna bakarlar. Ceza avukatları, anayasayla ilgili yükümlülükleri yerine getirmeye çalışırlar.

 

Ceza Avukatı Seçmek Zorunlu mudur?

 

Egra Hukuk ceza avukatları mahkemeyi hızlı şekilde sonuçlandırırlar. Bu nedenle bir ceza avukatıyla çalışılması çok mantıklıdır. Fakat ceza avukatı tutma zorunluluğu yoktur. Kişi dilerse davanın hızlıca sonuçlanmasını istiyorsa ceza avukatı tutmalıdır.

Ceza davaları, hukukta önemli konular arasında yer almaktadır. Kişilerin hak ve özgürlükleri açısından da önem arz etmektedir. Bundan dolayı bir ceza avukatı tarafından davanın yürütülmesi hayati önem taşımaktadır. Ceza avukatı olayları detaylı incelediği için kişilerin ceza almasının da önüne geçebiliyor.

Ceza avukatı tutulmayan bazı davalarda kişiler ağır cezalara çarptırılabiliyor. Aynı zamanda davanın hangi aşamasında ceza avukatının tutulduğu da önem arz ediyor. Dava telafisi zor durumlara gelmeden ceza avukatı tutulmalıdır. Ceza davaları, kişilerin hak ve özgürlüklerini etkileyecek sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla bu durum ceza avukatlarının işinin zor olduğunu net şekilde gösteriyor.

 

Ceza Avukatı Ücretleri

 

Ankara ceza avukatı ücretleri hakkında tek bir ücret belirtmek doğru değildir. Ceza avukatları tarafından talep edilen ücretler değişmektedir.

Avukatın ceza davalarındaki referansıyla tecrübesi ücretleri etkilemektedir. Özellikle güçlü referanslara sahip olan ve tecrübeli avukatlar daha yüksek fiyatlar talep etmektedir. Ayrıca ceza davasının uzunluğu da avukat fiyatını etkiliyor.

Ceza davalarının bazıları senelerce sürmektedir. Fakat bazılarıysa tek celsede bitmektedir. Diğer bir ifadeyle davanın zorluğu ve kolaylığı da avukat ücretlerini etkiliyor. Ceza davaları çok detay barındırıyor. Ceza davalarına konu olan olayların incelenmesi, davanın seyri, olayların içeriği, delillerin toplanması ve davaya müdahil olanların dinlenmesi de ceza avukatı ücretlerini etkilemektedir. Egra Hukuk ile iletişime geçerek ceza avukatı fiyatlarıyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Ankara ceza avukatı ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları şu şekildedir:

 1. Ceza Avukatı Kimleri Savunur?

Suçlu sıfatına düşünlerle müştekileri ceza avukatı savunur.

 

 1. Ceza Davalarında Avukat Ücreti Kim Tarafından Ödenir?

Ceza davasını kaybeden taraf, kazanan tarafın avukat parasını öder.

 

 1. Ceza Davalarında Avukatlık Ücreti Nasıl Belirlenir?

Ceza davalarında avukat ücretleri, avukatların kendi inisiyatifine göre belirlenmektedir.

Ceza Avukatı Seçimi Kritiktir. Egra Hukuk, Tecrübe, Uzmanlık, İletişim, Referanslar Ve Maliyeti Göz Önünde Bulundurmanızı Tavsiye Eder!