Ceza avukatı ne iş yapar ve ne şartlar ile çalışır soruları sıklıkla merak edilen konulardandır. Egra Hukuk ile tüm detayları ve merak edilenleri aydınlatacağız!

Oluşan hukuk sürecinde hakkınızı gözeten ve savunan mesleği yapan kişiye, avukat denir. Avukatlar alanlara göre ayrılmakta ve farklı dava alanlarına bakmaktadırlar. Her avukatın mutlaka profesyonel olduğu bir alan vardır ve bu alanda çalışmaktadır. Mevzuat ve yürürlüklülerin derinliği nedeni ile profesyonelleşmek için bir alana yönelmek gerekmektedir.

 

Ceza Avukatı Nedir? Ceza Avukatı Ne İş Yapar?

 

Ceza yargılamaları içerisinde sanığı veya süpheliyi savunan ve müvekkilinin haklarını gözeten, müvekkilinin temsil eden kişiye denir. Türkiye içerisinde avukatlık mesleğinde genel bir branşlaşma yoktur. Ve bu nedenle de ağır ceza avukatı veya Ankara ceza avukatı tarzı ayrıştırma söz konusu değildir.

Ankara ceza avukatı görevi, hem sanığın haklarını gözetmek hem de şüpheliyi araştırmak konusunda genel bir sorunu ele almaya dayalıdır. Diğer alanlara nazaran ceza mahkemelerindeki savunmalar farklılık göstermektedir. Kişi özgürlüğü önemli bir şekilde ele alınırken diğer genel sorunlarda ele alınmaktadır. Bu davalarda avunmanın daha da farklı olması nedeni ile savunan kişiye müdafi denmektedir.

Müdafaa eden anlamına gelen müdafi kelimesini sıklıkla duyarsınız. Bu alanda avukat seçimi yaparken ise genel olarak uzmanlık alanına bakmanız önemlidir. Ayrıyeten de avukatın iletişiminin güçlü olması ve deneyiminin başarılı olması sizin için seçici bir özellik olmalıdır.

 

Ağır Ceza Avukatı Ne İş Yapar?

 

Sulh Ceza ve Asliye mahkemelerinde görev yapan, ya şüphelinin ya da sanığın hakkını gözeterek temsilliğini yapan kişiye ağır ceza avukatı denir. Peki ya ağır ceza avukatı ve avukatlarının bakmış olduğu dava konuları genellikle nedir? Sizlere örnek olarak birkaç dava konusu sıralayacağız:

  • Adam öldürme
  • Adam öldürmeye kasıt
  • Hırsızlık
  • Çete kurma ve yönetme
  • Nitelikli dolandırıcılık
  • Tehdit

Tüm bu davalarda görev yapan ve müvekkilini temsil eden avukat tercihi yaparken de dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Tercih edeceğiniz avukatın uzmanlık alanı ve deneyimi son derece önemlidir. Herkes avukat olamaz ve Hukuk Fakültesi mezunu kişiler yalnızca avukatlık meleğini icra edebilir. Ceza avukatı ne iş yapar sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

 

1-Ceza Avukatı Sanık Yerine Beyanda Bulunabilir mi?

Mahkeme sırasında sanığın savunma yapması gereken bir kısım bulunur. Bu kısım içerisinde sanık, savunmasını yapar yani olayı beyan eder. Burada hakimin sorularına cevap vermeli ve sanık kendisini savunmalıdır. Bu olayı yalnızca sanık yapabilir ve avukatı vekalet üzerine gerçekleştiremez.

Sanığın avukatı yalnızca hukuki boyutta sanığı temsil eder. Fakat beyanda bulunması gereken kesinlikle sanıktır. Ceza muhakemesini kesinlikle sanık yapmalıdır. Ceza muhakemesi yaşanan olayın ve olay örgüsünün tekrardan doğru bir şekilde eksiksiz mahkemede sanık tarafından anlatılmasıdır.

Burada yapılan canlandırma sırasında delillerin de kullanılması inandırıcılık ve ispat niteliği taşıyacağı için gereklidir. Burada beyan hakkının avukatta olmamasının en büyük nedeni; gerçekleşen olay sırasında orada olmamasıdır.

Burada beyan oluşturacak kişi olay esnasında yakinen orada olan sanık ve şahitlerdir. Gerçekliği ve olay örgüsünü ancak şahit olanlar mahkemeye gerçek bir şekilde aktarabilir. Ceza avukatları ise bulunan delilleri hakime sunabilir, itiraz yapabilir, karşı tarafa olayı aydınlatmak adına sorular yöneltebilir.

 

2-Ceza Avukatı Aynı Davada En Fazla Kaç Kişiyi Savunur? Ceza Avukatı Ne İş Yapar?

Ceza davalarında avukatın savunma yaptığı kişi sayısının herhangi bir önemi yoktur. Burada avukat, istediği kadar kişiyi savunabilir ve hukuki açıdan herhangi bir yasal kısıtlama söz konusu değildir. Savunma yaptığı kişi yüzlerce kişi de olabilir herhangi bir kural bulunmaz. Fakat dikkate dilmesi gerekilen bir unsur vardır.

Bu unsur; menfaat açısından herhangi bir çelişki olmamasıdır. Avukatın savunma yaptığı kişinin savunması diğer savunacağı kişinin haklarına zarar verecek ve ortaya bir çelişki çıkaracaksa bu durum yanlıştır. Savunma hakkının zarar göreceği bu açıda, avukatın çelişme yaşayan iddialar üzerine bir tarafı seçmesi gerekir. Aksi takdirde çelişen savunmalar sonucunda savunma hakkı zarar görür.

 

Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar?

 

Ağır ceza mahkemesinin ilgilenmiş olduğu davalar arasında; 10 seneyi aşmış tüm suçlara bakma şartı yer alır. Müebbet hapis, ağırlaştırılmış müebbet hapis davaları örnek olarak gösterilebilir. Sulh Ceza ve Asliye Ceza mahkemelerinde görülen davalara bakmak ile yükümlüdür. Dava konuları arasında; nitelikli dolandırıcılık, adam öldürme, hırsızlık ve tehdit de yer almaktadır. Ceza avukatı ne iş yapar sorusunu cevaplandırdık.

 

Türkiye’nin En İyi Ceza Avukatları!

 

Türkiye üzerinde en iyi avukatların yer aldığı ve sorunsuz davaların geçtiği bir yer arayışında mısınız? Öyleyse Egra Hukuk ile tanışma vaktiniz geldi demektir. Bünyemizde bulunan tüm avukatlar yalnızca alanlarında uzmanlaşarak, uzmanlık alanına mahsus bir deneyim hikâyesine sahiptirler.

En iyi ceza avukatları ile detaylı görüşmek ve dava sürecinde başarılı sonuç alma ihtimalinizi arttırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ceza avukatı ne iş yapar yazımızın sonuna geldik.

Egra Hukuk Bünyesindeki Ceza Avukatları, Suçlamalara Karşı Savunma Yaparak Hukuki Haklarınızı Korur Ve Adaletin Sağlanmasına Yardımcı Olur!